Upravit stránku

Dne 27.11.2014 Nejvyšší soud ČR v senátě složeném z předsedy JUDr. Petra Šuka a soudců JUDr. Filipa Cilečka a Mgr. Ing. Davida Bokra rozhodl usnesením sp. zn 29 Cdo 3919/2014, že plná moc udělená k právnímu jednání, pro které zákon vyžaduje formu notářského zápisu o právním jednání, není neplatná pro nedostatek formy vyžadované zákonem, není-li pochyb o tom, kdo plnou moc udělil. Ve své tiskové zprávě ze dne 17.12.2014 k tomuto usnesení uvedl, že v praxi to znamená, že i tehdy, je-li plná moc udělována k právnímu jednání, které musí mít formu notářského zápisu, postačí, je-li udělena písemně a je-li současně podpis zmocnitele úředně ověřen.

Jinými slovy Nejvyšší soud ČR se opět postavil proti platnému zákonu a vyložil si jej po svém. Já osobně v tomto případě spatřuji vítězství rozumu, protože ten zákonem daný úkon byl nejen nesmyslný, ale i finančně vyčerpávající (1.000,-Kč bez DPH oproti 30,-Kč za prosté ověření podpisu).

Pokud to někdo chce hledat, tak předmět sporu naleznete v řízení vedeném pod sp. zn. 29 Cdo 3919/2014

Zrušení tohoto ustanovení bylo v návrhu novely občanského zákoníku, která začala platit 28.2.2017 a skutečně se objevilo v  § 441 - na konci odstavce 2 se doplňuje věta „Vyžaduje-li se pro právní jednání forma veřejné listiny, postačí, bude-li plná moc k tomuto právnímu jednání udělena v písemné formě s úředně ověřeným podpisem.“. Pravda a láska tedy opět zvítězila. 

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti