Upravit stránku

V listopadu 2016 ČNB omezila hypotéky na 95% LTV a od letošního dubna je sníží dokonce na 85% LTV. To musí ceny zákonitě spadnou minimálně o čtvrtinu, spíše více, začínají vykřikovat různí odborníci. Často se porovnává současná situace s tou před krizí kolem r. 2008.

Český statistický úřad právě vydal velmi zajímavá data a to porovnání růstu cen starších (jak my říkáme second hand) bytů. Modrá křivka je Praha, zelená je průměr mimo Prahu a červená je republika. Když se na ten graf podívám, tak jsme teprve nyní na úrovni roku 2009, kdy tzv. krize vrcholila. Protože trhy nemovitostí jsou cyklické, stejně jako třeba akcie či komodity, tak většinou po prudkém růstu přichází pád. Ovšem tento pád je zpravidla (pravděpodobnost přes 80%) až poté, kdy nový cenový vrchol překoná ten starý minimálně o 20%. Takže pokud bych se řídil touto zvyklostí, máme před sebou ještě prostor pro růst cen nemovitostí minimálně o 20%.

Ovšem víme sami, že české trhy jsou to poslední místo, kde zdravá logika funguje. Jaký je Váš názor, kolegové? Ještě porosteme anebo jsme již na vrcholu?

Já osobně se domnívám, že v průběhu roku 2017 nemovitosti ještě mírně porostou, v průběhu roku však bude čím dál znatelnější pokles poptávky ze strany kupujících a tím i menší množství obchodů. A to dle mého názoru v dalších letech způsobí mírnou korekci cen nemovitostí, převážně tedy bytů a nových rodinných domů.

Každopádně teď něco na trhu predikovat je stejné, jako když budu tvrdit, že naši tenistka Petra Kvitová letos po zranění vyhraje US Open. Možné to je, ale???

Graf vývoje cen prodaných starších bytů v letech 2008 - 2016
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti